Albit

Türkiye’de kullanılan herbisitler kültür bitkilerinde az yada çok stres oluştururlar. Herbisit uygulaması çiftçilerimizin en çok korktuğu uygulamaların başında gelir. Alışkanlık genellikle uygulamadan sonra görülen stresi azaltmak için amino asitler, deniz yosunları vb. ürünler kullanılır. Yani zarar gördükten sonra çare aranır. Bizim tavsiyemiz herbisit uygularken mutlaka ama mutlaka beraberinde ALBİT kullanmanızdır. ALBİT kullanmanız stresi minimize edecektir yada bitkiniz strese girmeyecektir Kısaca testi kırılmadan önce önlem alınmalıdır.

ALBİT NE YAPIYORDA STRESİ MİNİMİZE EDİYOR YADA BİTKİNİZE HİÇ STRES YAŞATMIYOR ?

Albit bitkiye sprey olarak uygulandığında adeta bir domino taşı etki mekanizması gösterir. Bunlar sırayla anlatacak olursak;
1- Albit ile yaprak yüzeyindeki hücrelerde bulunan ‘’NADPH OXİDAZ sisteme reseptörler ile etkileşime girer.
2- Bu etkileşim ‘’ROT’’ (Reaktif Oksijen Türleri) un yoğunlaşmasına neden olur.
3- ROT’un yoğunlaşması antioksidan enzimlerinin çığ gibi artmasına sebep olur.
4- Antioksidan enzimlerinin artması askorbat ve klorofil oranlarının yüksek seviyelere çıkmasını sağlar. (%100’e yakın artış.)

Yani Albit uygulandığında bitkiye düşman kapında mesajı verir ve bitki içerisinde yoğun bir faaliyetin başlamasını tetikler. Bitki doğal olarak bu düşmanla mücadele edebilmek için antioksidan enzimlerin faaliyetini arttırır. Bu faaliyetin artması askorbat ve klorofil miktarlarının artmasını sağlar. Biz herbisit zararını klorofil zararını azaltmasından dolayı gözle rahat bir şekilde görebiliyoruz. Albit klorofil miktarında %100’e yakın bir artışı sağladığından dolayı bitkiler stresi minimum hissediyor yada hiç hissetmiyor şeklinde açıklayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Awesome Work

You May Also Like

×